Maco Racing Team

24 hodín Bol d´Or – tlačová správa tímu

Úvodné podujatie motocyklových Majstrovstiev sveta Endurance sa uskutočnilo 26. apríla na francúzskom okruhu Magny Cours ako 78. ročník slávnych 24-hodinových pretekov Bol d´Or. Podujatia sa zúčastnil aj slovenský tím Yamaha Maco Racing, ktorý vlani vo svetovom šampionáte obsadil siedme miesto a do Francúzska cestoval s cieľom nadviazať na vlaňajšie úspechy.

Pretekármi slovenského tímu boli na tomto podujatí Didier van Keymeulen, Belgičan, ktorý má vo svojej kariére na konte celkové víťazstvo vo svetovom pohári kategórie Superstock 1000 a dvaja aj z našich okruhov známi jazdci, Poliak Pawel Szkopek a Slovinec Marko Jerman. Ako náhradník cestoval do Francúzska Slovák Tomáš Krajčí, ktorý na mieste prekvapil výbornými kvalifikačnými časmi.

Po 20. mieste v kvalifikácii za slovenský tím do 24-hodinových pretekov odštartoval van Keymeulen, ktorý sa veľmi rýchlo prepracoval do prvej desiatky a v prvých hodinách sa jazdci slovenského tímu pohybovali na piatom až siedmom mieste. To trvalo až do pádu Pawla Szkopka, po ktorom nasledovala oprava poškodeného motocykla. Tým pádom prišli naši zástupcovia o možnosť bojovať o popredné priečky, ale v hre boli stále ešte body do hodnotenia svetového šampionátu triedy EWC. V cieli nakoniec slovenskému tímu patrilo celkové 18. miesto, no v triede EWC cieľ splnil, keď získal ôsmu priečku.

Martin Kuzma, majiteľ tímu:

Máme za sebou náročný týždeň, všetko začalo testovaním priamo v dejisku pretekov, kedy sme pripravili motocykle a počas oficiálnych tréningov na preteky sme už len dolaďovali detaily. V kvalifikáciách sme šli na istotu, nemali sme sa kam ponáhľať a patrilo nám 20. miesto na rošte. Do pretekov sa štartovalo za dažďa a práve to nášmu motocyklu vyhovovalo, prejavila sa naša práca, ktorú sme v tréningoch venovali nastaveniu stroja pre rôzne poveternostné podmienky. Hneď po štarte sme postupovali dopredu a hoci sa podmienky stále zhoršovali, my sme na tom boli čoraz lepšie, keď sme sa pohybovali na 5.-7. mieste, podľa zastávok v boxoch. Žiaľ prišiel pád Szkopka, motorka nabúrala až do bariér a jej zvyšok sa odrazil na trať. Našťastie Pawel zostal nezranený a motocykel sa mu po 20 minútach podarilo dopraviť do boxu. Mechanici mali veľa práce, stroj bol riadne poničený a po návrate na trať sme sa sústredili už len na boj o čo najviac bodov do hodnotenia svetového šampionátu. Základom bolo neriskovať, podmienky na trati boli stále zlé, okrem vody bola znečistená od oleja a benzínu, do toho tma a teplota sedem stupňov Celzia… V noci sme sa nevyhli ešte jednému pádu a nasledovala ďalšia oprava, ale nakoniec sme to dotiahli na 18. miesto v celkovom hodnotení, no dôležitejšie je ôsme miesto a body do hodnotenia triedy EWC. Chceli sme dosiahnuť samozrejme viac, ale v týchto ťažkých podmienkach, ktoré pochovali nádeje aj favorizovaných tímov, nás nakoniec teší zisk potrebných bodov. Moja vďaka patrí celému tímu, mechanikom, pretekárom, pričom veľmi milo nás prekvapil náš náhradník Tomáš Krajčí, ďakujem aj našim partnerom, vďaka ktorým môžeme tento šampionát jazdiť a fanúšikom, ktorí nás motivujú k ďalšej práci.