Maco Racing Team

História

Bratislavčan Martin Kuzma sa po prvýkrát postavil na štart motocyklových pretekov v roku 1997 v triede 600+. O rok neskôr skončil Kuzma na 5. mieste a v roku 1999 sa už v štartových listinách objavil pri jeho mene názov tímu Maco Moto Racing. Tí, ktorí sledujú dianie v motocyklovom športe iste vedia, že názov tímu je odvodený práve z prezývky samotného Kuzmu, ktorého každý oslovuje Maco.

V prvých sezónach štartoval Maco Moto Racing Team v Majstrovstvách Slovenskej republiky a v Alpe Adria Cupe a popri Kuzmovi jazdil v tíme aj jeho kolega a kamarát z detstva Martin Čermák, ktorý získal v roku 2000 titul slovenského šampióna a s ktorým už predtým Maco súťažil v cyklotriale a následne v motocyklovom triale. Títo dvaja pretekári patrili v nasledujúcich rokoch nielen k slovenskej špičke, ale objavovali sa aj v popredí spomenutého alpsko-jadranského pohára. Na Slovensku bola však situácia okolo cestného športu čoraz finančne náročnejšia, mnohí pretekári ukončili kariéru a Kuzma, vždy túžiaci po vyšších métach, si na konci roka 2002 splnil svoj sen a po prvýkrát štartoval v pretekoch vytrvalostných majstrovstiev sveta v talianskej Vallelunge s Milošom Balážom a Jozefom Bučekom.

Už v roku 2003 bol slovenský Maco Moto Racing Team súčasťou úzkej skupiny permanentných tímov bojujúcich o body do svetového šampionátu. Tím, ktorý nemal žiadne skúsenosti s týmto typom pretekov, začal postupne budovať svoju pozíciu medzi továrenskými tímami a pretekármi, ktorých mená motocykloví fanúšikovia poznajú aj zo seriálu Grand Prix, či World Superbike.

Okrem zdokonaľovania technického zabezpečenia tímu, hľadal Kuzma aj pretekárov, ktorí však v našich končinách takisto nemali skúsenosti s pretekmi typu Endurance. Najprv v tíme jazdili slovenskí pretekári Libor a Jozef Bučekovci, neskôr českí jazdci Jiří Dražďák, Marek Svoboda a Miloš Čihák, Slovák Jaroslav Černý, Talian Renzo Mazzoli, Brit Damon Rowley, Belgičan Leroy Verboven a už vtedy si Maco Moto Racing Team začal budovať svoje meno vo svetovej spoločnosti. Aj súperi si začali všímať progres tých pôvodne „outsiderov“ zo Slovenska, a pri pohľade na techniku, s ktorou náš tím disponoval, v spojení s nadšením a elánom, ktorým Slováci vedeli „nakaziť“ aj svojich súperov, začali prejavovať záujem o náš tím aj zahraniční pretekári. Z tých najznámejších, ktorí „u Maca“ štartovali, môžeme spomenúť Rakúšana Thomasa Hinterreitera, Francúza Patricka Piota, Švéda Sami Pennu a ďalších.

Doslova revolúciu však priniesol rok 2008, kedy sa v tíme Maco Moto Racing objavili dvaja svetoví šampióni, Warwick Nowland (Majster sveta 2000 a 2002) a Jason Pridmore (2003)! Tím začal navyše spolupracovať aj s fabrikou Yamaha a pneumatikárskou spoločnosťou Dunlop. Výborné výsledky tím dosiahol v japonskej Suzuke, kde skončil medzi permanentnými tímami na 5. mieste a v nemeckom Oscherslebene i španielskom Albacete, kde vybojoval šieste miesto! V záverečnom podujatí dosiahol slovenský tím fantastický výsledok, keď v jazdeckom zložení Jason Pridmore, Jakub Smrž a Thomas Hinterreiter obsadil tretie miesto a vybojoval tak svoje prvé pódium v Majstrovstvách sveta!

Najväčší úspech na majstrovstvách sveta zaznamenal tím Maco Racing v sezóne 2016/2017, keď skončil celkovo na 6. mieste zároveň ako najúspešnejší súkromný tím! Okrem toho v nemeckom Oscherslebene pridal ďalšie pódium, keď v tamojších osemhodinových pretekoch skončil na treťom mieste!

Partneri

Chceš nás podporiť?

Staň sa našim partnerom