Maco Racing Team

Záverečné preteky sezóny – 8 hodin v Katare

Odchádzali sme do krajiny nepoznanej… pripravení na naše posledné preteky v tejto náročnej sezóne.

Team štartoval v medzinárodnom zložení s jazdci: Tomáš Mikšovský – Cz, Leroy Verboven -Bel, Patrik Piot – Fr

Na úvod jazdci absolvovali oboznamovaciu jazdu v doprovode organizátorov.

V našom teame bol Tommy jediný kto trať poznal, nakoľko na okruhu v Losail už v minulosti štartoval.

Pripravení na voľné tréningy sme boli v rekordne krátkom čase, naša motorka bola dopravená načas v našom boxe, pripravená tak, ako si to majiteľ tímu predstavoval, mechanici urobili len nevyhnutné dokončovačky a tak sme v kľude štartovali na prvé tréningy.

Samozrejme jazdci mali rešpekt pred novou a značne špinavou traťou, nakoľko bolo nevyhnutné dodržiavať ideálnu stopu na trati, piesok a jemný prach bol doslova všade.

Jasné, veď sme na púšti. Krásnych 35 stupňov, ľahký vietor a nadšenie v teame. V štartovej listine som počas administratívnej časti som spravila povolené úpravy a nasadila som jazdca v prvej skupine kvalifikácie – Patricka v druhej skupine bol Tommy a tretia kvalifikačná skupina išla s Leroyom.

Voľne tréningy sme v spolupráci so špecialistami z Dunlopu využili aj na špeciálne testovanie nových zmesí pneumatík. Jazdili sme 130 na predku a 200 na zadných kolesách. Medzi tréningami sme odskúšali aj 125, ale v samotnom preteku sme ostali na 130. Vlastne toto bola voľba našich pilotov, išli na pocity. Radi sme im vytvorili prijateľné podmienky, veď nastavenie motocykla bolo vyhovujúce pre všetkých troch. Vzácny kompromis sme všetci uvítali a tak sme vedeli, že každá úprava bola konzultovaná so všetkými a spoločne sme sa vždy zhodli čo mechanici pred výjazdom na trať na motocykli urobia.

Pre pocity všetkých to bolo veľmi dôležité a nemohli sme riskovať, veď časy každého pilota sa z kola na kolo zrýchľovali.

Tommy sa mi zdal, že je zo všetkých pretekov doteraz v najvačšej pohode. Až na to teplo, no a dehydratáciu počas jazdy. Ako sám povedal… najväčší nářez.

Dunlop nám dali k dispozícii to najlepšie čo predpokladali, že bude mať grip. Nakoľko sme celú sezónu riešili problém práve so správnou kvalitou pneumatík, tento krát si dali naši partneri z Dunlopu záležať. Hoci práve 50 % kvalifikačná pneumatika možno spôsobila pád Patricka v prvej kvalifikácii. No rovnako je možné, že práve skúsený Patrick vyšiel z ideálnej stopy a „vykoplo ho to“. Časy v qvalifikáciách mali všetci traja dobre, boli sme stále v popredí a mali sme tak s priemerov troch najlepšich časov našich jazdcov celkovo 10 štartovaciu pozíciu.

Práve na toto pravidlo sme upriamovali pozornosť na meetingu a verím, že v nasledujúcej sezóne sa nepôjde na priemery troch pilotov, ale na čas najlepšieho v teame.

Na štart sa pripravil Tommy, tentokrát mal vedľa seba pôsobivé pit girls, ktoré mu doslova závidelo celé pretekárske pole. Sám prezident QMMF/Qatarskej federácie /sa rozhodol fotiť priamo pri našej motorke …. predpokladám, že aj on ocenil krásu nielen dvojkolesových krásavýc na štarte…

Štátna vlajka Qataru … 14.00 miestneho času , ŠTART!!!

Tomášovi vyšiel aj druhý ostrý štart a išiel ako z učebnice. Máme pred sebou 8 hodín, veľký a ťažký pretek pre nás všetkých.

Tommy išiel na nádrž, predpoklad bol cca 45 minút, cca 22 kôl.

Dĺžka trate 5. 3 km….

Po prvom pilotovi išiel von Patrick, Tommy držal svoju 6 pozíciu a po druhej hodine sme boli 5. V tretej hodine sme pri výmene Leroya spozorovali problém, na hadici bola malá trhlinka a voda v chladiči mala teplotu 100 stupňou…. Robo, ty máš oči všade, chvala bohu!! No tato manipulácia v boxe nás stála stratu v top 10 a išli sme opäť 15. celkovo v skupine SPP 6. Mali sme slzy v očiach, no náladu patrične pozdvihovali výborné výkony jazdcov a naši famózni mechanici.

Mali sme tendenciu postupovať opäť nahor, robili sme pit stopy bez jedinej chyby a jazdci boli veľmi disciplinovaní. Pozícia 10. sedem hodín preteku za nami…. Teraz to bolo o stratégii a v našom teame posledné dve výmeny robili len Tommy a Patrick. Leroy po ľahkých žalúdočných problémoch spolu s nami ostal v boxe a pohľad mal upriamený na časomieru ako my všetci.

Posledná výmena.. Tommy prišiel do boxu, výmena pneumatík, kontrola, dotankovanie a Patrick odchádza. Nebolo celkom jasné, či mu benzín vydrží až do posledného kola… Maco prepočítal veci a všetci sme boli pripravení na dotankovanie cca 6 min. pred koncom preteku. Takáto situácia sa opakovala skoro vo všetkých teamoch… nikto nešiel na risk, veď toto sú úplne posledné minúty preteku. Náš krátky pit stop nas neodsunul na nižšiu pozíciu a tak Patrick prišiel do cieľa v TOP TEN, TEDA presnejšie TEN!!!!!

Zmiešané pocity… krásny úspech celkovo 10… ale viem, že Maco vedel, že stroj mal ostať v prvej päťke, keby …. naozaj sme tam patrili aj vďaka pilotom! Ale nehráme sa na keby… bramborová medaila v SPP kategórii nie je to prečo sme tam išli. Škoda…

Každopádne sme o krok a rok skúsenejší, pozitívne pocity vymenili tie zmiešané, tesne po preteku a úprimne sme radi, že sme celkovo v TOP TEN medzi permanentnými teamami z celého sveta.

Dovoľte mi však konštatovať, že pretekov sa zúčastňovalo max. 67 teamov a najmenej na štarte bolo 29 teamov. Takže skôr ako nás začnete hodnotiť, prosím Vás uvedomte si tento neprehliadnuteľný fakt!

/V tabuľke celkových výsledkov FIM uznala celkovo z 36 teamov, ktoré dosiahli bodové ohodnotenie, ostatné teami, ktoré nikdy nebodovali nie sú v celkovej tabuľke zaradení. V roku 2007 malo štatút PERMANENTNÝ TEAM len 20 teamov a MACO RACING je jedným z nich!!!/.

Moje veľké ďakujem patrí celému teamu a všetkým, ktorí nám pomohli, všetkým priateľom, partnerom a fanúšikom, ktorí nám ostali verní.

Partneri

Chceš nás podporiť?

Staň sa našim partnerom