Maco Racing Team

S Macom Kuzmom o testovaní novej R1

Slovenský Yamaha Maco Racing Team, ktorý čaká 13. sezóna vo vytrvalostných majstrovstvách sveta Endurance, absolvoval pred niekoľkými dňami úvodné predsezónne testovanie na španielskom okruhu Alcarras, kde sa predovšetkým zoznamoval s celkom novým modelom Yamahy YZF R1, s ktorým zasiahne do nového ročníka svetového šampionátu. Po návrate z testovania sme sa porozprávali s majiteľom tímu Martinom „Macom“ Kuzmom.

Maco, na novú „erjednotku“ čakali všetci netrpezlivo, opíš nám ako to na testoch v Španielsku vyzeralo…
Máš pravdu, po šiestich rokoch na nás čakal nový motocykel Yamaha, takže sme boli plní očakávaní. V prvom rade musím povedať, že na motocykli ešte nemáme finálne produkty, s ktorými budeme jazdiť aj na pretekoch, takže ešte nás čaká veľa práce, aby sme mali motocykel v stave v akom ho mať potrebujeme. Sme asi tak na 80-90 percentách toho čo potrebujeme mať, ale overili sme si to najpodstatnejšie, spoznali sme nový motocykel a preto sme aj tento test absolvovali.

A čo teda na novú R1 hovoríš?
Sme prekvapení a spokojní, potenciál tohto motocykla je obrovský, je vidieť, že je tu prebratá technológia z MotoGP, takže sú tam skvelé novinky. My sme sa snažili motocykel pripraviť čo najviac do špecifikácie Endurance, aby sme si vyskúšali aké to bude. Aby sme boli stopercentne spokojní, musíme stroj vyskúšať na trati, ktorú poznáme. Alcarras bola pre nás trať nová, ale potrebovali sme zásadne zistiť na čom sme a v tomto smere sme spokojní a prekvapení.

Celkom nový motocykel asi priniesol aj zmeny v úpravách pre špecifikáciu Endurance, bude to pre vás znamenať nejaké novinky?
Prešli sme napríklad na 17-palcové ráfiky, ešte to nie je definitívne, ale vyzerá to tak, že práve tie budú lepšie. Ale vôbec, technológie idú stále dopredu, takže je viac komponentov, ktoré naše motorky budú mať iné ako doteraz.

V Španielsku s tímom testovali dvaja pretekári, Talian Gianluca Vizzielo, známy aj zo svetových šampionátov a Slovinec Marko Jerman, ktorého poznáme aj zo šampionátu Alpe Adria a skúsenosti s ním už máš aj ty. Znamená to, že budú súčasťou tímu aj počas nadchádzajúcej sezóny?
Áno, s týmito dvomi jazdcami sme dohodnutí na sezónu, takže pôjdu za náš tím, v štádiu rokovaní je tretí jazdec, pričom kandidátov je hneď niekoľko, jedná sa o známe mená, ale prezrádzať by dnes bolo určite predčasné. Čakajú nás ešte dva testy a mám teda ešte čas rozhodnúť sa s kým nakoniec sezónu absolvujeme.

Spomenul si, že trať Alcarras bola pre vás novou, dalo sa tam okrem spoznávania novej motorky nazbierať aj iné pre vás dôležité informácie?
Samozrejme, naším cieľom nebolo lámať rekordy na kolo, potrebovali sme si vyskúšať ako nám budú fungovať aj pneumatiky a vyzerá to tak, že by nám aj tie 17-palcové mohli fungovať dobre. Novinkou totiž je, a tomuto sme sa snažili prispôsobiť aj na mieste, že sa zmenili predpisy a môžeš mať k dispozícii dokopy len 45 pneumatík, spolu predných aj zadných, na 24-hodinové podujatie.

Maco, vďaka za rozhovor a držím palce, nech vám tá nová R1-ka funguje k spokojnosti jazdcov a celého tímu.

Partneri

Chceš nás podporiť?

Staň sa našim partnerom