Maco Racing Team

Rozhovor s Macom

Už tri roky štartuje vo World Endurance Championship slovenský tím Maco Moto Racing. Tento rok absolvoval premiéru v slávnej 24-hodinovke v LeMans a v nemeckom Oscherslebene vybojoval do hodnotenia majstrovstiev sveta po prvý krát umiestnenie v prvej desiatke. O uplynulej sezóne, ale aj o plánoch do budúcnosti, som sa porozprával s majiteľom a zároveň pretekárom tímu Martinom „Macom“ Kuzmom. Maco, sezóna je za nami, bola to pre tvoj tím tretia kompletná sezóna v MS Endurance. Ako si s ňou spokojný?

S výsledkom som spokojný. S priebehom sezóny, so všetkým čo sme zažili, spokojný nie som. Ale nad tými zlými vecami sa nakoniec môžem len zamyslieť a posunie ma ďalej. Takže keď si to zlé odmyslím a pozriem si celkové čísla, ktoré sú vo výsledkovej listine majstrovstiev sveta Endurance, tak som spokojný.

Ty sám si sa na štarte objavoval asi častejšie ako si plánoval…

Pôvodne som nemal štartovať toľkokrát, ale po odchode Miloša Čiháka to bolo logické. Do Miloša som ja osobne vkladal obrovskú nádej. Naše cesty sa však rozišli a to ma veľmi mrzí. Motoristický šport však prináša aj takéto situácie.

Hneď na úvod sezóny v Assene ste neboli ďaleko od bodov.

Spravili sme chybu, keď sme sa snažili znižovať hmotnosť motorky a použili sme puzdro na zadný náboj z titanu. Nepredpokladali sme však, že titan sa bude zohrievaním až tak rozťahovať. Takže puzdro sa roztiahlo, oska povolila a preskočilo nám koleso v unášači. Ale zase je to o tom, že človek sa z toho musí poučiť a už sa to potom nemôže stať. Ku koncu preteku sme mohutne finišovali a keď už nám k bodom chýbalo len niekoľko sekúnd, Marek spadol.

Nasledovala 24-hodinovka v Le Mans…

To bol obrovský boj. Niekto by povedal, že sme stáli na štarte len tretí od konca, ale sami naši súperi nám vtedy povedali, ako sa pri svojej premiére na tento pretek nedokázali ani len kvalifikovať. Po tom, ako sme sa niekoľkokrát prebojovávali z posledného miesta a čo všetko sme počas tých nielen 24 hodin preteku, ale aj tréningov absolvovali, to bol veľmi dobrý výsledok. A z pohľadu histórie nám už nikto nevezme to, že sme tam boli ako prvý slovenský tím a Marek bol dokonca tiež prvým českým jazdcom, ktorý sa objavil v konečnej klasifikácii týchto pretekov.

Úspešne ste sa predstavili aj česko-slovenským fanúšikom v pretekoch 300 ZGH v Hořiciach, kde Jiří Dražďák jednoznačne vyhral hlavnú kategóriu nad 600 ccm…

Ano, v prvých kolách si Jura vybudoval dostatočný náskok a potom som mu z depa ukázal, nech ho už len udržuje. Súperi tak mohli porovnať, na akej technickej úrovni sa pohybujú stroje pre MS Endurance. Veľakrát sa totiž objavujú názory, že jazdiť vytrvalostný šampionát nie je až také náročné. Okrem Dražďáka v Hořiciach štartoval aj Marek, ten však išiel v tíme Ešner. Aj Marek po celý pretek bojoval ovíťazstvo a nakoniec skončil tretí.

V Oscherslebene ste vybojovali 10. miesto do hodnotenia MS Endurance. Pomohli vám k tomu aj skúsenosti z Le Mans, však?

Určite, aj na Marekovi bolo vidieť, že sa dostáva opäť do správnej pohody a skvelým časom vybojoval 14. pozíciu na štarte. Výsledok z Oscherslebenu je pre nás najlepším v histórii tímu. Veď okrem spomínaného 10. miesta do hodnotenia MS sme vyhrali kategóriu Superproduction a boli sme druhým najúspešnejším tímom na Yamahe R1.

Ty a Marek ste potom v posledných pretekoch vo Vallelunge vybojovali bod za15. Miesto Vrátim sa však o pár mesiacov dozadu. Ako s odstupom času hodnotíš účasť tímu pri WSBK v Brne?

To bol asi najhorší pretek asi v mojej kariére a aj najhorší pretek v histórii nášho tímu. Spravili sme niekoľko chýb, na oboch jazdcov bol vyvinutý obrovský tlak okolím a médiami, keďže štartovali v domácom prostredí a v takejto súťaži. Ale rozhodne sme dnes múdrejší, táto skúsenosť nám dala veľa. Bola veľmi draho zaplatená, ale práve do šampionátu Superbikov by som chcel tento tím behom niekoľkých rokov smerovať. Máme sa od čoho odraziť, vieme čo kde treba zlepšovať a to ako technicky, tak aj jazdecky. Okrem toho sme účasť brali ako možnosť predstaviť sa doma sponzorom, ktorí tak s nami mohli tráviť čas priamo v depe.

Aké sú tvoje plány pre budúcu sezónu?

Plánujem nasadiť dva tímy, ale to je teraz ešte všetko v štádiu rokovaní. Mám veľa ponúk od jazdcov zo zahraničia, do úvahy pripadajú dvaja maďarskí jazdci, dvaja austrálčania, niekoľko jazdcov z Anglicka. V minulých dňoch sme sa opäť dohodli s Marekom Svobodom, ktorý bude v našom tíme jazdiť aj na budúcu sezónu. Okrem neho rokujeme ešte s jedným českým pretekárom, ktorého meno však zatiaľ nebudem zverejňovať.

Ako je to s technickým zabezpečením pre rok 2006?

Dva motocykle budú úplne nové Yamahy R1 ´06. Ak mi vyjde plán s dvoma tímami, tak budeme mať štyri motorky. Jeden tím pôjde na maximálny výsledok a práve tam by samozrejme šli tie najlepšie stroje.

Kde by si sa chcel so svojim tímom umiestniť v konečnom hodnotení?

Mojím cieľom je 10. až 15. miesto. Je to reálne, ak sa vyvarujeme chýb, ktorých sme sa dopustili tento rok.

Rovnako ako vlani sa určite vyberiete aj na predsezónne testy…

Samozrejme. Tam by boli práve pozvaní aj spomínaní jazdci z Austrálie, ktorých by sme si tak mohli vyskúšať pre prípadnú spoluprácu. Dovtedy však už určite s niektorými jazdcami zmluvu podpíšem a potom uvidím, ako tie prípadné dva tímy poskladám. Ale to všetko je aj otázka peňazí.

Nový kalendár WEC si už určite videl, bude sa skladať zo siedmich podujatí, pribudli náročné 24-hodinovky Le Mans a Bol d´Or. Zaujímavosťou je to, že prvé dva preteky – Assen a Le Mans – sa pôjdu v priebehu niekoľkých dní, pričom ten druhý bude 24-hodinovka. Nebude to príliš náročné? Teda nielen pre jazdcov, ale aj techniku?

To je zase len o tom, aký je tím silný po finančnej stránke, teda materiálnym zanezpečením. Keď máš v jednom tíme štyri motorky, s ktorými docestuješ do Assenu, tak tam postavíš dva stroje a kedže v Le Mans už dva dni po Assene začínajú voľné tréningy, môžeš tam postavíť ďalšie dve motorky. Ale keď máš len dva motocykle, tak je to trošku problém. Takže je to o sile toho tímu. Myslím, že náš tím je dobre materiálne zabezpečený. Problémom však nebude spomínaný týždeň. Ťažšie je to, že tam pribudli tie 24-hodinovky, ktoré niekoľko rokov neboli súčasťou seriálu. Bude to náročnejšie pre celý tím, pre jazdcov a hlavne pre materiál. Okrem toho už dnes niektoré tímy dávajú avízo, že pôjdu len 24-hodinovky a celý seriál vynechajú. Budú to veľmi silné, fabricky podporované tímy, ktoré sa budú chcieť práve vo Francúzsku predviesť a budú nasadzovať do týchto pretekov viac posádok. A to samozrejme aj s výbornými pretekármi. Už dnes vieme, že tam bude štartovať napríklad aj Chris Walker, ktorý jazdí Superbiky. Myslím, že tam bude prvých 10 až 12 miest obsadených tímami, ktoré budú bojovať o víťazstvo. Takže nasledujúca sezóna bude náročnejšia aj po stránke získavania bodov. Šampionát však bude určite zaujímavejší a my si budeme môcť skontrolovať naše sily a to, čo vlastne dokážeme technicky aj jazdecky.

Osemhodinovka v Suzuke ťa neláka? Či je to skôr o financiách?

Máme potencionálneho sponzora, ktorý dostal rozpočet pre budúcu sezónu a teraz čakáme, čo na to povie. Ak sa vyjadrí, že chce aby tím štartoval aj v Suzuke, tak tam pôjdeme. A touto cestou by som sa chcel poďakovať sponzorom, ktorí nám v uplynulej sezóne najviac pomohli. Sú to firmy SUBTERRA, MOTOMO, LOMAX, či PLUS PROMOTION, ale moja vďaka patrí aj všetkým ostatným.

Partneri

Chceš nás podporiť?

Staň sa našim partnerom