Maco Racing Team

Maco Racing Team sa v belgickom Spa predstavil s dvomi posádkami

V sobotu 8. júna sa na belgickom okruhu Spa-Francorchamps uskutočnilo druhé podujatie majstrovstiev sveta vytrvalostných pretekov motocyklov. Do osemhodinových pretekov nastúpil aj slovenský tím Maco Racing, ktorý je súčasťou svetového šampionátu už 22 rokov. Novinkou však bolo, že tentoraz sa na štart postavili dve posádky slovenského tímu.

Prvá posádka súťažila v triede EWC, kde sa za riadidlami tímovej Yamahy R1 predstavili Christoffer Bergman zo Švédska, ktorý nahradil v Le Mans zraneného Chorváta Martina Vugrinca, Japonec Takeshi Ishizuka z Japonska a Martin Choy z Bulharska.

Druhá posádka súťažila pod názvom JP 43 RACING by MACO v triede Superstock. Na motocykli jazdil bývalý pretekár tímu Maco Racing a majster sveta z roku 2003, Američan Jason Pridmore a jeho krajania Andrew Lee a Michael Gilbert. Pre 54-ročného Pridmorea boli preteky v Spa rozlúčkou s jeho dlhoročnou úspešnou kariérou.

Po kvalifikáciách patrila posádke s číslom 14 24. štartovacia pozícia, Američania, ktorí jazdili s číslom 43, boli na 33. mieste. Po nevydarenom štarte odchádzal Švéd Bergman z posledného miesta a začala sa stíhacia jazda, ktorá nakoniec vyniesla tímu Maco Racing body za 9. miesto do svetového šampionátu v triede EWC a po druhom podujatí je priebežne trinásty. Aj tím 43 mal v úvode pretekov problémy, ale vďaka stíhacej jazde si nakoniec pri premiére vybojoval body za 12. miesto v triede Superstock.

Martin Kuzma, majiteľ tímu:

„Po pretekoch v Le Mans utrpel náš tím veľké škody na technike, a preto sme do kvalifikácie v Spa šli bez väčšieho tlaku a na istotu. Chris nemá tento rok veľa najazdené, veľmi dobre šiel Takeshi, ktorý si zlepšil svoj osobák oproti minulému roku 1,9 sekundy. Keďže Chris nemôže bežať, na štart šiel Takeshi, ktorý má však pre svoju výšku problém nastúpiť na motorku, čo sa aj prejavilo, navyše nám nechcela naštartovať motorka, a tak sme do pretekov odchádzali na poslednom mieste. Našou stratégiou bolo absolvovať dlhé stinty, a to sa nám aj darilo, takže sme stúpali smerom nahor a nakoniec z toho bolo 9. miesto v EWC. Za tento výsledok patrí vďaka celému tímu, bola to skvelá práca,  pri pit stope sme mali tretí najrýchlejší čas zo všetkých tímov. Máme radosť z bodov, ale nebola to žiadna sláva. Preto sa musíme koncentrovať na 24-hodinovku Bol d´Or, kde musíme nazbierať body a zachrániť tak výsledok tejto sezóny.

Teší ma spolupráca s americkými pretekármi, tento tím manažovala Denisa Grešková a technickú časť mal na starosti Adam Stapman. Všetci traja pretekári boli v Spa prvýkrát. Táto trať je náročná hlavvne svojou dĺžkou. V tréningoch a kvalifikáciách sa preto jazdci predovšetkým učili trať a do pretekov štartovali z 33. miesta. Aj v ich prípade bola určená stratégia dlhých stintov. Pred prvým pit stopom jazdec nedošiel do boxu pre benzín, ale potom začalo sťahovanie straty a dvanáste miesto v triede v cieli pretekov, pričom potenciál bol okolo siedmeho miesta. Obdivujem výkon Jasona, ktorý v 54 rokoch sa kvalifikoval, bodoval, a hoci už nejaký čas nepretekal, tak je vidieť, aký je veľký profesionál. Svedčí o tom aj skutočnosť, že vo svojom poslednom stinte zajazdil svoje najrýchlejšie kolo víkendu. Ďakujem ešte raz celému tímu, Denise Greškovej, ktorá žije v tomto rodeu už 22 rokov, a všetkým naším partnerom a fanúšikom za podporu.“

Partneri

Chceš nás podporiť?

Staň sa našim partnerom