Maco Racing Team

Maco Racing Team jedenásty na 24-hodinovke v Le Mans

Do svojej 19. sezóny na majstrovstvách sveta vytrvalostných pretekov cestných motocyklov vstúpil slovenský tím Maco Racing cez víkend na 24-hodinových pretekoch vo francúzskom Le Mans.

 

Ako pretekári tímu sa na mieste predstavili Francúzi Gregory Leblanc a Enzo Boulom, ktorých doplnil Belgičan Bram Lambrechts, náhradníkom bol slovenský pretekár Tomáš Svitok. Belgický jazdec sa ale vo voľnom tréningu pri páde zranil, vynechal prvú kvalifikáciu a v druhej sa prejavili následky zranenia, pre ktoré nemohol nastúpiť do samotných pretekov. Nakoniec ho nahradil Francúz Charles Diller.

Od zahrievacieho tréningu však v tíme museli zápasiť s poruchou elektroniky a po opravách tím znova a znova sťahovali stratu. Z tretej desiatky nakoniec dokázal slovenský postúpiť na jedenáste miesto v cieli, len s minimálnym odstupom za prvou desiatkou. V rámci triedy EWC skončil siedmy. Ďalšie podujatie svetového šampionátu sa uskutoční 17. júla, ako 12-hodinové preteky v portugalskom Estorile.

Martin Kuzma, majiteľ tímu:
Kvalifikácia prebehla bez problémov, ale jazdili len Leblanc a Boulom, pretože Lambrechts vo voľnom tréningu spadol a musel ísť do nemocnice na kontrolu. Na druhú kvalifikáciu bol späť, ale po štyroch kolách musel pre následky zranenia odstúpiť z celého pretekového víkendu. Práve v kvalifikácii sme dosiahli historicky najrýchlejší čas nášho tímu v Le Mans v hodnote 1:37,11, takže sme boli spokojní. Následne sme ale museli riešiť náhradu za Lambrechtsa, ktorú sme našli v domácom pretekárovi Charlesovi Dillerovi. Stinty sme naplánovali tak, že dva po sebe pôjde Leblanc, rovnako dva po sebe Boulom, jeden stint Diller, a tak stále dookola.
Už vo Warm Upe sa nám dvakrát zastavil motocykel pre problém na elektronike, ktorý sme už nemohli stihnúť do pretekov vyriešiť. Po prvom stinte nám Leblanc oznámil, že motorka nejde na sto percent, takisto spotreba na kolo bola vysoká, a tak to pre nás vyzeralo veľmi zle. Všetci však bojovali zo všetkých síl, ešte dvakrát počas pretekov sme ten istý problém museli riešiť, a preto som v priebežných výsledkoch putovali hore-dole, navyše Boulom spadol, ale to k vytrvalostným pretekom patrí, môže sa stať čokoľvek, čo zažili aj naši súperi. Aj napriek všetkým ťažkostiam sme ale dokázali skončiť na jedenástom mieste, len niekoľko sekúnd za top ten. Chcem poďakovať celému tímu a vyzdvihnúť morálnu silu všetkých, no hlavne mechanikov. Takéto preteky, v ktorých skáčeš poradím a nevieš čo bude, sú veľmi náročné, hoci pre diváka to môže byť zaujímavé, keď sa stále niečo deje.
Ďakujem naším partnerom a fanúšikom za podporu, ktorú nám prejavujú.

Partneri

Chceš nás podporiť?

Staň sa našim partnerom