Maco Racing Team

Maco Moto Racing je permanentným tímom!

Slovenský motocyklový tím Maco Moto Racing vstupuje do svojej piatej sezóny v majstrovstvách sveta Endurance. Ako sme už spomínali, po skončení vlaňajšej sezóny sa šampionát vytrvalcov rozhodol opustiť promotér, spoločnosť FG Sport.

S pomocnou rukou nakoniec prišla sama Medzinárodná motocyklová federácia FIM, ktorá vytrvalcov vzala pod svoj patronát. Dôsledkom tejto náhlej zmeny však bolo, že FIM nemala toľko prostriedkov, aby dokázala sezónu zabezpečiť pre viac ako 17 permanentných tímov. Slovenský tím sa ocitol hneď pod „čiarou“ na 18. mieste, no radostnou novinkou je, že nakoniec sa po dlhých jednaniach podarilo zabezpečiť účasť dvadsiatim permanentným tímom a tak budeme opäť pri tom a absolvujeme kompletný seriál MS Endurance.

V nadchádzajúcej sezóne sa náš tím predstaví s ešte kvalitnejšou technikou. Jazdci budú mať k dispozícii nový motocykel Yamaha YZF R1 model 2007. Čo sa týka výmien v boxoch, tak v tom patril náš tím medzi najrýchlejšie už vlani. Motocykel je vybavený niekoľkými skvostami, ktoré nás posunú eštte bližšie k úplnej špičke šampionátu. Tento krát si dal Maco záležať aj na súčiastkach, ktoré treba meniť po prípadných haváriách. Takmer všetko je na novom motocykli prispôsobené tak, aby sa to dalo čo najrýchlejšie vymeniť a skrátil sa tak čas pri opravách.

Okrem technického zabezpečenia sa môžeme pochváliť aj skvelým medzinárodným jazdeckým obsadením. Našich fanúšikov určite poteší príchod českého pretekára Tomáša Mikšovského. Tomáš v uplynulých rokoch štartoval v jednom z najprestížnejších svetových šampionátov, v majstrovstvách sveta Superšportov.

Tomáš Mikšovský:

„Na vytrvalostný šampionát sa teším. Bude zaujímavé štartovať v pretekoch, kde nebudem jazdiť len sám za seba, ale budem sa môcť spolupodieľať na výsledku celého tímu. Viem aj to, že takéto preteky sa nevyhrávajú na štarte a nie je dôležité ísť stále naplno a riskovať tak poškodenie motocykla a časovú stratu pri jeho oprave. Uvedomujem si však, že nemám žiadne skúsenosti z jazdením za tmy, takže sa mám čo učiť. Ďalšou neznámou sú pre mňa 24-hodinové preteky. Mám už pre tieto preteky plán prípravy, rozhodol som sa urobiť si simuláciu 24-hodinovky. Budem hodinu behať, potom hodinu bicyklovať, medzitým oddychovať… a tak stále dookola 24 hodín. Takto si vyskúšam čo moje telo vydrží a zároveň to bude aj dobrá príprava. S Macom sme hovorili aj o mojej prípadnej účasti na pretekoch v Brne pri WSBK. Tím Maco Racing v Brne štartovať neplánuje, no nikto nič nenamieta proti tomu, aby som tam štartoval v mojom vlaňajšom tíme KL Intermoto, ktorý by mi pre preteky v Brne poskytol motocykel.“

Ďalším pretekárom štartujúcim na novej Yamahe bude Damian Rowley z Veľkej Británie. Ten vlani štartoval v tíme Shell Endurance Academy Team, ktorý skončil v celkovom hodnotení na 9. mieste. 34-ročný Damian, ktorý v minulosti pôsobil aj ako inštruktor na Ron Haslam Racing Academy, doplní Mikšovského na novej Yamahe. Pre 24-hodinové preteky by mala byť dvojica pretekárov doplnená niektorým z ďalších zahraničných jazdcov.

Cieľom tímu ja víťazstvo, či prvá trojka, v triede Superproduction a v celkovom hodnotení bez rozdielu tried prvá desiatka.

Fanúšikov bude iste zaujímať aj situácia okolo slovenského pretekára Jara Černého, ktorý v Macovom tíme úspešne štartoval už vlani. Aby jazdil aj tento rok je túžbou nie len jeho, ale aj celého tímu. Ak sa to podarí, štartoval by na druhom motocykli. Jaro však stále zápasí s nedostatkom financií a tak o jeho budúcnosti ešte nie je celkom rozhodnuté.

Jaroslav Černý:

„Zatiaľ na sto percent nemôžem povedať nič, je to ešte len v štádiu rokovaní, ale urobím určite všetko pre to, aby som mohol ísť. Samozrejme, že sa na sezónu pripravujem, preteky Endurance sú o výdrži, takže aj tá príprava sa tomu musí podriadiť. Je to úplne niečo iné, ako keď som sa pripravoval na sezónu napríklad v triede 125-iek. Verím, že nakoniec budem môcť štartovať.“

Sám Maco Kuzma sa rovnako ako vlani nechystá veľa jazdiť, svoju pozíciu vidí hlavne vo vedení pretekov z boxov a ako jazdec sa predstaví najmä v úlohe náhradníka, no plánuje štartovať na druhom motocykli v niektorých vybraných pretekoch.

Martin Kuzma:

„Je mojou túžbou aby Černý štartoval v celom seriáli. Už vlani jazdil naozaj výborne. Určite s ním budem štartovať v Španielsku, kde by sme nasadili dva motocykle. Samozrejme, nasadiť dva stroje aj na 24-hodinovky, tam by mňa a Jara doplnil ešte ďalší pretekár. Stále sme v spojení s maďarským jazdcom Sándorom Bitterom, je tu náš francúzsky kolega Johann Garonnat, no do úvahy pripadajú aj ďalší pretekári.“

Partneri

Chceš nás podporiť?

Staň sa našim partnerom