Maco Racing Team

Je pred nami prvý pretek tejto sezóny, ideme do Assenu

Již na Velikonoční pondělí zahájí tým Maco Racing Endurance psát svou další historickou kapitolu. Na Velikonoční pondělí se totiž koná úvodní závod letošního Mistrovství Světa Endurance. Tento závod se pojede na kultovním motocyklovém okruhu TT-Assen, jenž leží v severní části Holandska.


Okruh v Assenu patří dnes již mezi tradiční zastavení prakticky všech silničních motocyklových Mistrovství světa a Evropy. Například nejsledovanější šampionát Grand Prix ve své dlouholeté historii nechyběl na tomto okruhu ani jednou, tradicí je již podzimní závod Superbiku a nyní i jarní klání vytrvalostní série.

Historie samotného okruhu sahá až do roku 1949, kdy se na tehdy ještě přírodních komunikacích konal první závod Grand Prix. V roce 1954 byly účelové komunikace uzavřené a okruh přestavěn. Vznikl tak jeden z nejdelších evropských autodromů, který se tímto primátem pyšní dodnes. Délka okruhu, která po rekonstrukci v roce 2002 čítá 6 027 metrů, má ve svém kurzu celkem 19 zatáček, z nichž je sedm levých a dvanáct pravých. Tyto zatáčky jsou v mnoha případech táhlé a tím pochopitelně velmi rychlé. Přestože má okruh i několik velmi ostrých zatáček, které jsou mnohdy velmi klopené, dosahují motocykly na holandském okruhu vysokých průměrných rychlostí, které přesahují 170 km/h. Cílová rovinka dlouhá bezmála 1 000 metrů, umožňuje dosahovat maximální rychlost atakující hranici 300 km/h. Neustálé úpravy okruhu probíhají i v letošním roce, kdy je přestavovaná bezpečnostní zóna u cílové šikany. Radikální rekonstrukce je připravovaná na příští rok, resp. na konec této sezóny, kdy by mělo dojít ke zkrácení okruhu, jenž tak přijde o primát nejdelší dráhy. Po této rekonstrukci by měla být délka okruhu redukovaná na hodnotu přibližně 4 800 metrů.

Náš tým se tedy vydává do Holandska ke svému úvodnímu závodu roku 2005. S českými jezdci Markem Svobodou, Jiřím Drážďákem a Milošem Čihákem se chystá společně zasáhnou do bodů o světové body i majitel týmu Martin Kuzma. Časový harmonogram úvodního klání je ovlivněn nejen Velikonočním víkendem, ale i startem jiných šampionátů. Vedle závodu holandských superstocků 600 ccm se totiž bude na okruhu ve stejném termínu konak i závod evropské série třídy 125 ccm. Tréninky a kvalifikace World Endurance se tak konají v sobotu 26. března, závod na 500 kilometrů je pak v plánu až v pondělí 28. března. O jeho průběhu Vám pochopitelně přineseme podrobnou reportáž.

Partneri

Chceš nás podporiť?

Staň sa našim partnerom