Maco Racing Team

BK Maco Racing Team v Le Mans

Slávnymi 24-hodinovými pretekmi vo francúzskom Le Mans bol 18. a 19. apríla zahájený nový ročník Majstrovstiev sveta Endurance. Slovenský tím BK Maco Moto Racing, ktorý je súčasťou tohto šampionátu už šesť rokov, v Le Mans samozrejme nechýbal.

Tentokrát s dvomi Španielmi, Američanom a dvomi novými motocyklami Yamaha, sa slovenský tím vydal bojovať o čo najlepšie umiestnenie, ktorým chcel nadviazať na skvelé tretie miesto z posledného vlaňajšieho podujatia v Katare.
Španiel Dani Ribalta už v Le Mans zvíťazil v roku 2006, jeho krajan Victor Carrasco tu pre zmenu debutoval, ale už predsezónne testy naznačili, že bude takisto veľmi rýchly. Američan Jason Pridmore, majster sveta z roku 2003, jazdil v našom tíme už vlani, takže jeho mimoriadne kvality boli známe. 24-hodinových pretekov sa už tradične zúčastňujú aj továrenské tímy a takisto tomu bolo aj tento rok. BK Maco Racing Team však do podujatia nastupoval s tými najvyššími ambíciami.

Voľné aj kvalifikačné tréningy prebehli bez väčších problémov a slovenský tím si zaistil 12. štartovú pozíciu zo 46-tich zúčastnených. Časy na kolo, ktoré traja pretekári jazdili, boli veľmi sľubné a dávali tušiť, že sa budú v pretekoch pohybovať v popredí.
Do samotnej 24-hodinovky, ktorá bola odštartovaná v sobotu o 15. hodine odštartoval Ribalta. Jazdci sa striedali v takmer hodinových intervaloch a s postupom času sa náš tím natrvalo usadil v prvej desiatke a pohyboval sa na 5. – 9. mieste.
O tom, že k úspechu na 24-hodinovom „maratóne“ treba aj veľký kus šťastia, sa aj tentokrát presvedčili mnohé favorizované tímy a žiaľ v noci, v čase keď sa blížila polovica pretekov, v hustom daždi pri jazde na hranici regulárnosti, spadol vo vysokej rýchlosti Jason Pridmore a pre zranenie nemohol pokračovať. Lekár, ktorý bol na mieste mu nedovolil tlačiť motocykel do depa a to znamenalo pre náš tím definitívny koniec. Niekoľko kotrmelcov a stret s letiacim motocyklom znamenali trojnásobnú zlomeninu ruky a zlomenú mal takisto pätu. V tíme zavládol veľký sklamanie a smútok z Jasonovho zranenia, ale popravde aj pády k motocyklovému športu patria a obzvlášť k vytrvalostnému. Pre ďalšie preteky je však povzbudivé, že je tím schopný bojovať o najvyššie priečky.

Deniska Grešková, manažérka tímu:
„Náš tím bol veľmi dobre pripravený, motocykle aj zázemie tímu bolo pre súperov a novinárov veľkým prekvapením. Hoci nie sme fabrický tím, tak Martin Kuzma dokázal počas zimy pripraviť všetko na tej najvyššej úrovni. Až do osudného momentu prebiehalo všetko podľa našich predstáv, ale práve medzi prvou a treťou hodinou nočnou bolo pre silný dážď najviac pádov a úrazov. Jasonov pád prišiel v čase keď sme boli na piatom mieste. Po páde mal také bolesti, že mu museli rozstrihať kombinézu aj čižmy. Je mi Jasona veľmi ľúto, on sám sa nám ospravedlňoval za to čo sa stalo. Aj touto cestou mu chcem popriať rýchle uzdravenie a odkázať, že sa na jeho návrat do tímu už veľmi tešíme.“

Martin Kuzma, majiteľ tímu:
„Mám zmiešané pocity. Na jednej strane sme preteky nedokončili, žiaľ Jason sa zranil, ale na strane druhej, v Le Mans sme ešte nikdy tak vysoko neboli, pohybovali sme sa v prvej desiatke, v tréningu naši pretekári jazdili výborné časy, pričom prvá desiatka a Superpole nám unikli len o tri desatiny sekundy. Boli sme treťou najrýchlejšou Yamahou a prvou so štandardným motorom. Štvormesačná práca pri príprave motorky sa teda osvedčila. Celý víkend šlo všetko bez problémov, jazdci, motocykle a aj celý tím pracovali na 110 percent. Nakoniec nás zastavil pád nášho pretekára, čo však k pretekom takisto patrí. Je mi ľúto Jasonovho zranenia, ale mal som s ním možnosť komunikovať po následnej operácii. zlomeniny sú podľa vyjadrenia jeho lekára také, že by sa mali rýchlo uzdraviť. Na záver chcem poďakovať všetkým, každému členovi tímu, za perfektne odvedenú prácu, pretože každý jeden urobil maximum a bolo to naozaj vidieť.“

Najbližšie sa BK Maco Racing Team predstaví 31. mája, kedy sa koná druhé podujatie svetového šampionátu, osemhodinové preteky na nemeckom Oscherslebene.

Partneri

Chceš nás podporiť?

Staň sa našim partnerom