Maco Racing Team

BK Maco Racing Team na 24-hodinovke Bol d´Or

Piate podujatie Majstrovstiev sveta Endurance sa cez víkend konalo na francúzskom okruhu Magny Cours ako 24 hodín Bol d´Or. Vytrvalostné preteky Bol d´Or sú najstaršími na svete, po prvýkrát sa konali už v roku 1922.

Slovenský tím BK Maco Racing prichádzal do Francúzska s novou posilou, ktorou bol americký pretekár Joshua Hayes, ktorý len niekoľko dní predtým vybojoval titul amerického vicemajstra v triede Superbike. V Magny Cours Hayes nahradil po páde v Japonsku ešte nie celkom doliečeného Victora Carrasca a doplnil tak stabilnú dvojicu Jason Pridmore – Dani Ribalta. Carrasco bol v Magny Cours v úlohe náhradníka. V tíme panovala hneď od začiatku spokojnosť, mechanici pracovali na základnom nastavení motocykla na tamojší okruh a jazdci zasa hľadali kompromis v nastavení, aby vyhovovalo aj rozmerom Hayesa. Od prvých tréningov sa tím BK Maco Racing pohyboval na hranici prvej desiatky a vďaka skvelému výkonu Pridmorea mu po kvalifikácii patrilo siedme miesto a tým aj postup do Superpole, kde sa o postavení na štarte rozhoduje v jednom meranom kole medzi desiatimi najúspešnejšími tímami z kvalifikácie. Ako najrýchlejší za slovenský tím štartoval práve Pridmore, ktorý nakoniec vynikajúce siedme miesto v Superpole potvrdil. Pohroma pre tím však prišla tentoraz už v druhom kole pretekov, keď sa v hromadnej havárii niekoľkých jazdcov nezavinene ocitol za tím BK Maco Racing štartujúci Ribalta. Bol doslova zostrelený súperom pri vchádzaní do zákruty a po bočnom náraze sa ocitol na zemi. Motocykel dokázal aj napriek bolesti v ruke dotlačiť do boxov, kde sa dostali k slovu mechanici. Najviac práce bolo s prerazenou olejovou vaňou, ktorú bolo treba vymeniť. Náš tím stratil 55 minút a z 52. miesta, so stratou 28 kôl, sa Pridmore vydal stíhať súperov s cieľom získať aspoň niekoľko bodov do hodnotenia šampionátu. Spočiatku sa na motocykli striedali len Pridmore s Hayesom, neskôr sa k nim pridal aj Ribalta, u ktorého sa našťastie nepotvrdilo podozrenie na zlomeninu ruky. Celý tím sa snažil zo všetkých síl získať aspoň niečo stratených pozícií, pretekári jazdili výborné časy a nad ránom už sa BK Maco Racing Team pohyboval v tretej desiatke. O piatej ráno sa však prejavil ďalší následok havárie z úvodu pretekov. V najvzdialenejšej časti okruhu vypovedala službu elektronika, navyše na mieste bola tma a Joshua Hayes, ktorý bol práve s na trati, nemohol zistiť čo sa s motocyklom stalo a tlačiť ho z takej vzdialenosti spolu s následnou opravou by znamenalo opäť prepad na posledné miesto. BK Maco Racing Team bol teda nútený svoje účinkovanie v Magny Cours predčasne ukončiť.

 

Martin Kuzma, majiteľ tímu:
„Ťažko sa hľadajú slová, pretože víkend začal krásne, jazdci jazdili na sto percent, tím fungoval dobre. Osvedčila aj nová posila za zraneného Victora, Američan Josh Hayes. Potom to vlastne skončilo v druhom kole pretekov, keď jeden z jazdcov bol príliš premotivovaný a trafil Daniho, štyria spadli a od tej doby začali naše problémy. Prišiel problém, ktorý som ešte v živote nemal, keď sa rozbila olejová vaňa, ktorú sme museli meniť a stratili sme hneď v prvej hodine 55 minút. Túto stratu sme začali doháňať a dostali sa už na 28. miesto. Nakoniec sa prejavili následky toho pádu z druhého kola, motorka sa zastavila v tej najhoršej pasáži čo môže byť. Jazdec sa to pokúšal dopraviť do cieľa, ale sedem minút po zastavení zhodnotil situáciu, že než by ju dopravil do boxu, tak by sme sa zase prepadli tam, kde sme boli. Motocykel nechal na mieste. Berieme jeho rozhodnutie, ktoré pre nás znamenalo odstúpenie z pretekov. Každopádne sme v tréningoch a kvalifikáciách ukázali, že sme dobre fungujúci tím. Chcem preto poďakovať celému tímu, pretekárom, mechanikom a všetkým, ktorí sa podieľajú na tom, že dnes patríme k špičke svetového šampionátu, hoci sme to tentoraz, nie našou chybou, nemohli potvrdiť aj umiestnením v cieli.“
Najbližšie sa BK Maco Racing Team predstaví 14. novembra v 8-hodinových pretekoch v Katare, kde vlani obsadil tretie miesto.

Partneri

Chceš nás podporiť?

Staň sa našim partnerom