Maco Racing Team

24 hodín Le Mans – tlačová správa tímu

Záverečné podujatie Majstrovstiev sveta cestných motocyklov Endurance sa uskutočnilo počas víkendu 20. a 21. septembra ako 24-hodinové preteky vo francúzskom Le Mans. Slovenský tím na miesto cestoval s túžbou prebojovať sa do prvej desiatky konečného hodnotenia a chcel tak nadviazať na výsledok z vlaňajška, kedy skončil v šampionáte celkovo na siedmom mieste.

Túžbou tímu však bolo aj napodobniť vlaňajší výsledok z Le Mans, keď vo svojej triede vybojoval piatu priečku. Ako pretekári sa v slovenskom tíme predstavil Španiel Chema Rita a Poliaci Pawel Szkopek a jeho brat Marek.

Po nevydarenej kvalifikácii, keď tímu patrilo 29. miesto na štartovom rošte, prišli zdravotné problémy Španiela Ritu, ktorý tak musel byť nahradený domácim jazdcom Lucasom Mahiasom. Úvod samotných pretekov sa vydaril, keď po dvoch striedaniach bol slovenský tím už na 17. mieste a pokračoval vo svojej tradičnej ceste do prvej desiatky. Žiaľ, technické problémy a takisto pády pretekárov nakoniec urobili škrt cez vytýčené plány.

Napriek týmto ťažkostiam dokázal Yamaha Maco Racing Team preteky dokončiť, keď celkovo bol na 30. mieste a vo svojej triede EWC dvanásty. V konečnom hodnotení majstrovstiev sveta mu patrí 14. priečka, pričom aj zásluhou slovenského tímu sa značka Yamaha stala víťazom hodnotenia konštruktérov v tomto šampionáte.

Martin Kuzma, majiteľ tímu:
„V prvej kvalifikácii sme pracovali predovšetkým na nastavení motocykla a pred druhou kvalifikáciou sme boli odhodlaní zlepšiť svoje postavenie na štartovom rošte. Doplatili sme však na zmenu počasia, keď Chema a Pawel jazdili na mokrej trati a ani Marek nezlepšil svoj čas. Preto nám zostalo len 29. miesto na štarte. Warm Up prebehol v poriadku, ale následne sme museli vymeniť jazdca, keď pre zdravotné problémy nemohol štartovať Rita a nahradil ho domáci pretekár Lucas Mahias. Štart nám vyšiel a po dvoch zastávkach v boxe sme už boli na 17. pozícii a plnili si tak plán, postupne sa každou hodinou prepracovať až do prvej desiatky. No potom prišli technické problémy korunované tromi pádmi a bolo po všetkých našich plánoch. Nakoniec sme vybojovali aspoň deväť bodov za 12. miesto v našej kategórii, ale to nám v konečnom hodnotení šampionátu stačilo len na 14. miesto. Za predvedený výkon a obetavosť som však celému tímu vďačný, všetci odviedli tvrdú prácu. Po roku 2013, kedy sme v Le Mans skončili celkovo na siedmom mieste a piaty v triede, nemôžeme byť spokojní, ale práve o tom sú 24-hodinové preteky. Ďakujem našim partnerom a fanúšikom za podporu, je mi ľúto, že sme im dali len takýto výsledok, teší ma však, že sme prispeli k víťazstvu značky Yamaha v hodnotení konštruktérov. A teraz sa už naplno sústredíme na ďalší vrchol sezóny, ktorým je pre nás účasť na Macau Grand Prix.“